Profil školy História školy

História školy

Počiatky špeciálneho školstva v našom meste siahajú do roku 1983. V tomto roku bola 1. septembra v ZŠ Suľkov KNM zriadená prvá alokovaná trieda osobitnej školy, ktorá patrila pod riaditeľstvo OŠ v Turzovke.

V školskom roku 1987/1988 počet alokovaných tried vzrástol na tri a prešli pod riaditeľstvo OŠ v Čadci. V priebehu školského roka 1988/1989 boli zriadené ďalšie dve triedy, ktoré boli umiestnené v ZŠ Clementisova KNM. Vzhľadom na narastajúci počet tried, ONV - odbor školstva v Čadci rozhodol o osamostatnení tried a zriadení samostatnej Osobitnej školy v Kysuckom Novom Meste.

Škole boli pridelené priestory bývalých detských jaslí na Lipovej ulici. Po rekonštrukcii priestorov bola dňa 30. októbra 1989 za prítomnosti vedúceho odboru školstva v Čadci, zástupcov MsNV v Kysuckom Novom Meste a pedagógov OŠ slávnostne odovzdaná do užívania zrenovovaná budova školy. K dispozícii bolo osem učební, zborovňa, tri kancelárie, jedáleň, šatne a sociálne zariadenia. V suteréne budovy boli svojpomocne vytvorené priestory na profesijnú prípravu žiakov - zámočnícka a stolárska dielňa, cvičná kuchynka.

Od 1. júla 1997 bola škola delimitovaná pod Krajský úrad - odbor školstva, mládeže a telesnej kultúry v Žiline a dostala právnu subjektivitu. Odbornú a metodickú pomoc v pedagogickej oblasti nám od začiatku poskytovala PaedDr. Anna Krušinová, metodička pre špeciálne školy.

Od septembra 2000 sa zmenil názov školy na Špeciálna základná škola. Začalo sa meniť zloženie žiakov. Dovtedy sa vzdelávali v ŠZŠ len žiaci s ľahkým mentálnym postihnutím, prípadne kombinovaným postihnutím. Od septembra 2000 sa v ŠZŠ môžu vzdelávať aj žiaci so stredným a ťažkým mentálnym postihnutím. Vnútorná diferenciácia žiakov podľa stupňa postihnutia je A, B, C variant. Od 1. januára 2004 v súlade s platnou legislatívou je zriaďovateľom školy Krajský školský úrad v Žiline.

Kontakt

• Špeciálna základná škola s materskou školou, Lipová 622, 024 01 Kysucké Nové Mesto
    Lipová 622, 024 01 Kysucké Nové Mesto
  • 041/4212958, 041/4212072, 0911847005